Jezevčíkovy stránky

Lomy v Prosetíně a okolí

Prosetín okres Chrudim 29.7.2004


Obec Prosetín se nachází asi 20 km jihovýchodně od Chrudimi. Je to malá nenápadná obec s velmi hezkým okolím, ve kterém se nachází spousta kamenolomu. Téměř všechny lomy jsou zatopeny vodou a zarostlé v lesích. Pouze ve dvou lomech ještě probíhá těžba žuly. Denně se provádí ráno asi o půl deváté odstřel. V zatopených lomech je nádherně čistá voda vybízející ke koupání. Ovšem v některých lomech je koupání jen na vlastní nebezpečí a některé jsou již soukrommé.

Největší lom se jmenuje Zárubka a je pořád v činností. Svou rozlohou je větší než známý lom Amerika u Mořiny. Má tři patra. Třetí patro se pomalu začíná zatápět vodou, která se tlačí ze spod. Těží se zde kvalitní žula.

Následující fotografie zachycují ruch v lomu. Jsou pořízeny z příjezdové cesty do lomu.

První z lomu, kde se lidé chodí koupat se jmenuje Žemličák. Koupání je zde na vlastní nebezpečí, neboť na dně lomu je čerpadlo, které zásobuje nedalekou zpracovnu kamene vodou. Čerpadlo je napájeno elektrickym proudem a kabel, který k němu vede by při poškození mohl zabít spoustu lidí. Přesto se tam koupe lidí dost. Pomalu ale mizí staré "pláže" s přibývající hladinou vody. Lom ještě stále naní zcela zatopen a tak každým rokem stoupá hladina asi o jeden metr. Hloubka je zde kolem 40 metrů.

Druhý lom, kde se lidé chodí koupat se jmenuje Kaňon. Tenhle lom je o něco menší a dále od vesnice ukrytý v lese. Vede k němu pěšinka podél úzkokolejky kolem starých budov, které sloužily ke zpracování kemene z lomu. Tady koupání zakázáno není. Jelikož je lom v lese a je tady spousta vhodného místa ke stanování jezdí sem trempové.

Rujny budov lemující cestu k lomu Kaňon.Nahoru